Nya regler på gång: så avgörs om du vistas stadigvarande i Sverige

Regeringen vill göra det tydligare när en person anses vistas stadigvarande i Sverige, något som kan få stor betydelse för beskattningen. Den 28 maj publicerade Finansdepartementet en lagrådsremiss där det föreslås att det i inkomstskattelagen ska införas en definition av begreppet stadigvarande vistelse.

 

Bakgrund

Begreppet stadigvarande vistelse är centralt eftersom det är en av de tre självständiga grunderna för obegränsad skattskyldighet enligt 3 kap. 3 § inkomstskattelagen, vid sidan av bosättning och väsentlig anknytning. Om en person anses stadigvarande vistas i Sverige blir personen som utgångspunkt skattskyldig här för sina samtliga inkomster, både från Sverige och från utlandet. Begreppet blir därför särskilt viktigt i bedömningar av personer som inte är bosatta i Sverige men som vistas här återkommande eller under längre perioder.

Vid tolkningen av om stadigvarande vistelse föreligger har man hittills fått utgå från praxis, eftersom någon uttrycklig definition inte har funnits i lagtexten. Bedömningen har då gjorts utifrån vistelsens längd, kontinuitet och omfattning. Därav har bedömningarna ofta upplevts som både komplicerade och svåra att förutse.

 

Förslaget

Förslaget som baserar sig på en promemoria från Skatteverket som publicerades redan i slutet av 2023, innebär att det införs tydliga gränser för när en vistelse i Sverige ska anses vara stadigvarande. Huvudregeln är att en person anses stadigvarande vistas i Sverige om personen tillbringar fler än 160 dagar här under ett kalenderår. Även kortare vistelser kan dock omfattas, om personen vistas här i fler än 120 dagar under ett år och även översteg 120 dagar under föregående år. Vid beräkningen ska endast dagar då personen har sin dygnsvila i Sverige räknas. Genom att införa tydliga daggränser vill regeringen göra reglerna mer förutsebara och enklare att tillämpa, både för enskilda, arbetsgivare och Skatteverket.

Förslaget är välkommet och väntas skapa större förutsebarhet för många, inte minst personer som arbetar i flera länder, har internationella uppdrag eller som bor utomlands men vill tillbringa tid i Sverige, exempelvis för semester eller familj.

Den nya definitionen föreslås träda i kraft den 1 januari 2027.

Om du har frågor kring hur förslaget kan komma att påverka dig eller ditt företags anställda så är du mer än välkommen att kontakta oss på Skeppsbron Skatt. Vi har lång erfarenhet av att hjälpa både företag och privatpersoner i frågor om internationell beskattning och svensk skattskyldighet.